Okuyucu Puanımız
[Total: 0 Ortalama: 0]

Avşa Aktiviteleri

Avşa Aktiviteleri : Avşa Adası her yıl yaz sezonunda yüzlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda ada’ya ilgi daha da artmış görünmektedir. Bayram gelmeden Avşa adasında bütün konaklama yerleri rezarvasyon yapılarak doldurulmuştur. Bu kadar yoğunlukta olan bir tatil yerinde ne gibi aktivilerde bulunabilirim diye aklınıza gelebilir. Özellikle ada’ya ilk defa gelen tatilciler eğlenmek için aktivite arayışı içine girerler. Sizlere kısaca bir kaç aktivitelerden bahsedeyim.

Su Sporları Yapın

Avşa Adasının dört tarafı denizle çevrili olduğundan dolayı en iyi aktivite olarak yapabileceğiniz su sporlarıdır. Avşa Adası Aktiviteleri seçenekleri su sporlarında en yoğun olandır. Ada tatil yeri olduğu için herkes buraya eğlenmek ve dinlenmek için gelmektedir. İlk akla gelenler ise deniz, kumsal ve plajlardır.. En eğlenceli aktivitelerdir su sporları. Turistik su sporları firmaları bunları düzenlemektedir. Avşa merkez plajda bunları bulabilirsiniz.

Yüzme

Avşa Adasının merkezinde yüzmektense öncelikle daha temiz koy ve plajları tercih etmelisiniz. Daha sessiz, manzarası güzel ve rüzgar olmayan bir yer seçmelisiniz. Merkezi çok kalabalık olduğundan dolayı koyları tercih etmeniz havası açısından da iyi bir seçim olucaktır. Yüzmeniz için sizlere önerebileceğim yerler Çınar Koyu, Cennet Koyu, İncirli Koyu ve Aştınkum’dur.

Çınar koyu

Doğal bir ortamın hakim olduğu ve Avşa Adasının en büyük koyudur çınar koyu. İsmini burada bulunan asırlık çınar ağaçlarından almıştır. Serinlemek ve kafa dinlemek için çok idealdir.

Cennet Koyu

Havası ve manzarası harika, denizi temiz. Çıplak gözle bile denizin içini görebilirsiniz.

İncirli Koyu

Huzur ve sukunet arayanlar için birebirdir burası. Harika bir atmosfere sahip olan incirli koyu, gürültüden uzak kafa dinlenilecek ve yüzülecek bir yerdir.

Altınkum

Yüzmeyi pek bilmeyenler, uzaklara açılmaktan korkanlar ve çocuklar için en güzel yerdir altınkum plajı. Sanırım burası yüzmeniz için size en uygun yer. Çünkü denizi uzaklara gittikçe derinleşir. Uzun bir mesafe derin değildir. Kum’u altın sarısıdır. Taze balık, ev yapımı mantı, midye burada yemeniz mümkün.

Dalış

Avşa Adası dalış yapmak için çok ideal bir yerdir. Sualtı sporlarına meraklı olanlar bu güzel aktiviteden burada faydalanabilirler. Kendinizi akvaryumdaki balıklar gibi hissediceksiniz. Marmara denizinin içindeki güzellikleri görmeniz için bu güzel bir fırsat sizlere. Avşa iskelesinde tekne kiralayarak uygun dalış yerlerine gidebilirsiniz. Size tavsiyem mutlaka yanınızda bu işi bilen bir profesyonel olsun. Sualtı dalış okulunun Ada da bulunmaması Avşa Adasının en büyük eksiklerindendir.

Kano

İnce ve uzun tek veya iki kişilik bir kayıktır kano. Denizde kürek çekilerek gezinti yapılması sağlamaktadır. Avşa’da yapabileceğiniz gözel aktivitelerden birside kano ile adanın etrafını arkadaşlarınızla turlamaktır. Tabi kano kullanmayı biliyorsanız. Ayrıca fazla açılmamanızı tavsiye ederim. Ada’nın kıyı kesimlerinden kano ile diğer koy ve plajlara gitmeniz tatilinize ayrı bir eğlence katıcaktır.

Muz

Bu aktivite muz şeklinde şişme bir bot üzerine arka arkaya oturan kişileri hız motorunun deniz üzerinde hızlanarak ve farklı yönlere çekerek suya düşürmesiyle yapılmaktadır. Bu aktiviteyi yapmanız için avşa adası denizi çok uygundur. Muz hız ve adrenalin demektir. Su sporlarının gözbebeğidir.

Jet-ski

Deniz üzerinde sürat yapılarak gidilen 1 yada 2 kişilik motordur. Heyecan arayanların ve süratli gitmeyi sevenlerin çokça tercih ettiği bir aktivitedir. Jet Ski sizlere bambaşka bir adrenalin sunucaktır.

Su Kayağı

Deniz üzerinde, her iki ayağında da kayak tahtası olan bir kişiyi, bir hız motorunun çekmesiyle yapılmaktadır. Avşa Adasına gelen tatilciler pek çoğu su kayağı ile yeni bir heyecanı yaşıyor. Çılgın, delidolu, hızı sevenler için müthiş bir aktivitedir.

Wakeboard

Su kayağı sporunun tek bir board üzerinde yapılmasıdır. Hız ve heyecan arayanlar için uygun spor dalıdır. Haraketli, canlı ve heyecanlı yaşamayı seven ziyaretçiler bu aktivitede bulunabilirler.

Deniz Bisikleti

Yunus şeklinde olan deniz bisikletleri 2 kişiliktir. Alternatif olarak sakin akktivite olarak kabul edebiliriz bunu. Denizde gezinti yapabileceğiniz bir aktivitedir.

Kitesurf

Bu aktivite gösteri ve şov amaçlı yapılmaktadır. Uçurtma sörfü heyecan arayanların yapmak istediğin bir aktivitedir ve ada da bunu yapabilirsiniz.Tekne Turuna Çıkın

Avşa Adası Aktiviteleri olarak sadece Avşa Adasıyla sınırlı kalmayın. Etraftaki diğer adalara da gidin. O adaların da köylerini, barlarını, tarihi yerlerini, koylarını da keşfedin. Ekinlik Adası, Koyunlu Adası, Yer Adası, Paşalimanı Adası, Marmara Adası çevredeki bazı adalardır. Avşa Adasında sizlere önerebileceğim Tekne Turu yapacağınız yerler Çınak Köyü, Manastır, Mavi Köy, Kumburnu’dur.

Çınar Köyü

Tekneyle gidebileceiğiniz Avşa’nın en büyük koyunun bulunduğu köy’dür. Buraya yapılacak bir tekne turu Çınar koyunu da görmenize imkan sağlar. Buranın manzarası, denizi ve kumsalı harikadır. denizin içini çıplak gözle görmeniz mümkündür. O derece temiz ve doğallığı bozulmamış bir yerdir burası.

Manastır

Avşa Adası Bizans İmparatorluğu zamanlarında sürgün yeri olarak kullanılmış. Burası rahip ve asillerin barınağı olarak kalmıştır. O zamandan günümüze kadar pek bir tarihi kalıntı kalmamakla beraber adanın manastır mevkiinde hristiyan din adamlarının ibadetlerini geçirdiği klisenin temelleri bulunmaktadır. Burasıda Tekne turunuzda gideceğiniz bir yerdir.

Mavi Köy

Avşa Adası Mavi köy’de deniz manzaralı şık restoranlarında, doğal lezzetleriyle damak tadınız şenlenecek. Avşa Adası Mavi Koy’da yaşan insanların güler yüzlü ve misafirperver halinden çok memnun ayrılacaksınız

Kumburnu

Buraya ulaşım biraz zor olduğundan genellikle tekne ile gidiliyor. Tekne turlarının en gözde yerlerinden birisidir. Burada kum, burun şeklinde olduğu için kumburnu ismini almıştır. Çok sakin ve müthiş temiz denizi ve kumsalı vardır. Havası ömrünüze ömür katar.Plaj, Kumsal ve Doğa Aktiviteleri

Avşa Adasına hiç gitmemiş olan tatilciler özellikle ilk olarak acaba plajları nasıl? Acaba kumsalı nasıl? Acaba doğası nasıl diye mutlaka merak ediyorlardır. Avşa Adası Aktiviteleri olarak benim en çok hoşuma giden plaj, kumsal ve doğasıdır diyebilirim.

Plaj

Avşa plajlarında yapılacak aktivitelerden biriside plaj valeybolu ve futboludur. Ayrıca plajlarda bulunan işletmelerde tavla oynayabilir yada maç izleyebilirsiniz.

Kumsal

Kumsal’da şejlonga yatıp dinlenmekte bir aktivitedir. Nargile, çay ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Kumsal’da akşam yürüyüşü yada koşusu sağlığınız açısından da güzel bir aktivite olucaktır. Arkadaşlarınızla birlikte frizbi bile oynayabilirsiniz.

Top

Bu aktivitenin tam olarak adını bilmiyorum. Büyük şeffaf şişme bir top var. İçine giriyorsunuz. İpi kumsala bağlı ve sizi denize itiriyorlar. Topun içinde denizde yuvarlanıyorsunuz.
Doğa Aktiviteleri

Bisiklet Turu

Ada da bisiklet kiralayabileceğiniz yerler bulunmakta. Sizde kiralayıp avşa merkezde bisikletle turlayabilirsiniz. Bisiklet ile diğer koy ve plajlara gitmeniz biraz zor.

Elektirikli Motorsiklet Turu

Bakın işte bu gerçekten çok eğlenceli bir aktivite diyebilirim. Benim herzaman yaptım şey. Ada’nın heryerini elektirikli motorsikletle 1 saatte dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Saatliği tek kişilik 35tl, 2 kişilik 40tl’dir. Eğer koylara gitmeyi düşünürseniz kiralayın arkadaşlarınızla elektirikli motorsiklet yolda yarış yaparak koylara gidin. Trafik polisi, alt geçit, üst geçit, trafik ışıkları hiçbirşey yok. hatta yollarda size saldıracak köpek dahi yok.

Doğa Yürüyüşü

Avşa Adasının havasının temiz olması, heryerinde manzarasının güzel olması ve yürüyüş için ideal arazisinin olması sizlere bu aktiviteyi imkan kılıyor.

Fotoğrafçılık

Avşa Adası muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Ada’nın heryerinde harika manzaralarla karşılaşacaksınız. Burada fotoğraflar çekerek tatilinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Bu da sizin için eğlenceli bir Avşa Adası Aktiviteleri olarak fotoğraflarınızda yer alıcaktır.

Benim aklıma gelen aktivite seçenekleri bunlar. Tabi siz yaratıcı zekanızı kullanarak daha farklı aktiviteler bulabilirsiniz. İyi eğlenceler dilerim.