Okuyucu Puanımız
[Total: 2 Ortalama: 5]

Avşa Adası Turizmi

Avşa Adası Turizmi. Avşa adasında deniz turizmi, su sporları turizmi, doğa turizmi, konaklama turizmi, sualtı turizmi yapılmaktadır. Su sporları turizmi yönünden zengindir. Sağlık turizmi yönünden zayıftır. Kaplıcalar, çamur banyoları, şifalı sular yoktur.

Avşa adasının vazgeçilmesi olan su sporları alanında yatırımların arttırılması, bölgeye ekonomik yönden büyük katkı sağlamakla kalmayıp çevre adaların da turizm yönünden daha da gelişmesine imkan tanıyacaktır. Avşa Adasına turizm yönünden yapılan her yatırım sayesinde çevresindeki marmara, paşa limanı, ekincik, koyunlu adaları da nasiplenicektir.

Avşa Adasında yaz sezonunun akdeniz ve ege bölgesine göre daha kısa olmasına rağmen, haziran temmuz ve ağustos aylarında akılalmaz derecede bir talep ve nüfus patlaması yaşanmaktadır. Marmara bölgesinin deniz turizmine de katkısı çok olmaktadır. Sezonun başlamasıyla arabalı vapur ve feribot seferleri daha fazla artmaktadır. Ayrıca kayık, motorlu ve tekne turlarıda turizme canlılık getirmektedir.
Turizmin gelişmesindeki en önemli etken kaliteli hizmet sunmak ve tatilcilerin memnuniyetini sağlamaktır. Bu durumda turistik işletme ve konaklama yerlerine çok iş düşmektedir. İşletmelerin kadrosu eğitimli, nitelikli, becerili ve özverili çalışan personelden oluşmalıdır. Turizm de insanın, en can alıcı faktör olduğu unutulmamalıdır. Avşa Adasında işletmeler evrensel kurallara uygun hizmet üretmeli, profesyonel çalışanları ve yöneticeleriyle misafirleri memnun etmelidirler.

Avşa Adasının tanıtım ve pazarlama tekniği çok iyi ve bilinçli yapılırsa turizm alanında ilerleme kaydedilir. Daha ileriki yıllarda göz önünde bulundurularak pazarlama tekniği hazırlanmalıdır. Turizm yatırımları geleceğe yönelik olmalıdır. Tanıtım uzmanlık işidir ve temelinde sağlıklı bir iletişim olduğu dikkate alınmalıdır. Avşa Adası tanıtımı yüzlerce internet sitesinde yapılmış olsa da, gazete ve televizyonlarda gösterilse de sağlıklı ve doğru tanıtım değildir. Pazarlama ise yatırım olayıdır. Malesef Avşa Adası pek yatırım alan bir turizm yeri değildir. Oturduğu yerden müşteri beklemek yada fiyat kırarak para kazanmayı düşünmek bir işletmenin en büyük hatası olucaktır.

Avşa Adası Turizmi
Balıkesir Büyükşehir belediyesi de Avşa Adası Turizmi konusunda gelişmesi ve tanıtılması yönünde yeni stratejiler geliştireceği yönünde ümitliyim. Turizmin gelişmesi için tatilcilerimizin Avşa Adasını tercih ettikleri için teşekkür ederiz.